„PÓŁ WIEKU NA OKRZEI”


„PÓŁ WIEKU NA OKRZEI”

W 1964 r. Wacław Naklicki, ówczesny kierownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, podjął stosowne działania (przy wsparciu Koła Przyjaciół Biblioteki) zmierzające do zapewnienia Bibliotece nowego i bardziej funkcjonalnego lokalu.

Było to bardzo istotne ponieważ dotychczasowa siedziba PiMBP od początku lat 50. mieściła się w budynku Powiatowego Domu Kultury, w warunkach, które nie pozwalały na pełną realizację zadań statutowych.

Zasygnalizowany problem zyskał zrozumienie wśród członków Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krasnymstawie i organ ten podjął stosowną uchwałę o budowie nowej siedziby dla Biblioteki.

Nowy budynek miał być oddany do użytku w 1967 r., zakupiono już nawet meble na jego wyposażenie, jednak na finał trzeba było trochę poczekać.

Przeprowadzka Biblioteki był to proces, który z powodu szeregu czynników rozłożył się na pięć lat.

Ostatecznie w połowie lipca 1969 r. PiMBP przeniosła się na I piętro nowego pawilonu usługowego przy ul. Okrzei, a normalnie funkcjonować zaczęła od stycznia 1970 r.

Znacznie polepszyły się warunki pracy, bo na 576 m2 powierzchni użytkowej miejsce znalazły: czytelnia dla dorosłych, wypożyczalnia dla dorosłych z wolnym dostępem do półek, foyer dla czytelników, pokój instruktorów, pracownia bibliotekarzy, czytelnia i wypożyczalnia dla dzieci, magazyny oraz pomieszczenie dla introligatorni.

Dzisiaj po 50. latach przypominamy ten fakt w formie mini wystawy pt. „Pół wieku na Okrzei”, na którą złożyły się reprodukcje: dokumentów, artykułów z gazet i zdjęć przypominających okoliczności przeprowadzki do nowej i wciąż aktualnej siedziby Biblioteki.


„PÓŁ WIEKU NA OKRZEI”

„PÓŁ WIEKU NA OKRZEI”

„PÓŁ WIEKU NA OKRZEI”