Drukuj
Kategoria: Aktualności
Odsłony: 137

Ocalmy naszą przeszłość


Uroczyste rozstrzygnięcie i podsumowanie XV edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Ocalmy naszą przeszłość”.

W tym roku odbyła się już XV edycja Powiatowego Konkursu Historycznego „ Ocalmy naszą przeszłość”, którego organizatorami byli Stowarzyszenie Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej  i Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Honorowy patronat sprawowali:  Teresa Hałas poseł na Sejm RP, Andrzej Leńczuk starosta krasnostawski i Robert Kościuk  burmistrz Krasnegostawu.

W uroczystości podsumowania i wręczeniu nagród, które odbyło się 24 maja 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, udział wzięli:  Teresa Hałas poseł na Sejm RP,  Robert Kościuk burmistrz miasta, Marek Nowosadzki wicestarosta krasnostawski, Małgorzata Antoniak prezes PZK,  nauczyciele historii oraz uczestnicy konkursu. Gościem  specjalnym był dr Daniel Piekaruś z IPN Oddział w Lublinie, który pełnił funkcję przewodniczącego jury.  Otwierając uroczystość dyrektor MBP Artur Borzęcki powitał gości, przedstawił tematy konkursowe i przypomniał idee konkursu.

W kategorii szkół podstawowych:

I nagroda – Julia Świech – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel  Tomasz Marczewski),

II nagroda – Wiktor Kalisz – Publiczna Szkoła Podstawowa w Siennicy Nadolnej (nauczyciel  Beata Wrońska),

III nagroda  – Łukasz Matyjas – PSP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel  T. Marczewski).

Przyznano również wyróżnienia dla  Amelii Kluch – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel  Marian Oszajca),  Karoliny Gołębiowskiej – PSP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel  T. Marczewski) i  Igi Winiarczyk – PSP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel  T. Marczewski).

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I nagroda – Martyna Hać i Łucja Kubina - II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie (nauczyciel  Piotr Zieliński)

II nagroda –  Paweł Fornal – Zespół Szkół nr 2 w Krasnymstawie (nauczyciel  Monika Matwiej)

III nagroda – Katarzyna Nożyńska – Zespół Szkół  nr 2 w Krasnymstawie (nauczyciel  M. Matwiej).

Ten konkurs to bardzo wartościowa inicjatywa, gratuluję uczniom nagród i wyróżnień, ale jestem bardzo szczęśliwa, że młodzi ludzie interesują się historią swojej małej ojczyzny. powiedziała do uczestników pani Teresa Hałas.

Pan Robert Kościuk pogratulował wszystkim laureatom, podkreślił, że udział w konkursie to jest wysiłek wielu osób i gromadzenie cennych informacji z przeszłości naszego regionu. Przypomniał fakt, że w 2010 roku jego syn brał udział w tym konkursie i został laureatem, i jako ojciec był wtedy bardzo dumny, tak jak dzisiaj czują się dumni rodzice nagrodzonych uczniów.

Wicestarosta Marek Nowosadzki podziękował fundatorom nagród i  nauczycielom historii naszych szkół, którzy od 15 lat przygotowują uczniów do kolejnych edycji konkursu.

Fundatorami nagród byli: poseł na Sejm Teresa Hałas, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw i radni Porozumienia Ziemi Krasnostawskiej.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy a  nauczyciele prowadzący podziękowania i upominki książkowe.

XV edycja Powiatowego Konkursu Historycznego „Ocalmy naszą przeszłość”